ÜCRETSİZ KİTAPLAR ve TV PROGRAMLARI HAKKINDA BİR DUYURU

Merhaba Değerli Kardeşim

Çalışmalarımı D&R, Remzi Kitabevi ve Nezih Kitabevi gibi kitap mağazalarından satın almanız mümkün olduğu gibi aynı zamanda sitenin ana sayfasında yer alan linkleri tıklayarak internet üzerinden de satın almanız mümkündür.

Yine kitabı satın almadan önce incelemek isteyen veya maddi gücü yeterli olmadığı için okumak istemesine rağmen kitabı satın alamayan ya da satın almak istemeyen ama okumak isteyenler ve yurtdışında yaşadığı ve basılı olarak kitaba ulaşamayan ama okumak isteyenler için de tüm çalışmalarımın PDF formatında ücretsiz olarak okunması ve dilendiği takdirde bilgisayara indirilmesi mümkündür.

Kitaplarımı ücretsiz olarak bilgisayarına indiren kardeşlerimden gelen bazı maillerde helallik istemeleri, neden ve nasıl ücretsiz yayımladığım ile ilgili sorular sormaları sebebiyle açıklama ihtiyacı duyduğum bir konu var.

Ben kişisel bir tercih olarak kitaplarımdan telif ücreti almadığım gibi satışından da herhangi bir para kazanmıyorum. Satın alacağınız kitaplardan elde edilecek gelir, yayınevi tarafından hem mevcut kitapların yeniden basımı hem de yeni kitaplarımın basım maliyetleri için kullanılacaktır. İmkanı olan kardeşlerimiz dilerlerse kitapları satın alarak bu konuda destek olabilirler. Yayınevinden maddi bir talebim olmadığı için de çalışmalarımı dilediğim gibi internet üzerinden yayımlama ve fiyatını düşük tutma hakkına sahibim.

En pahalı kitabımın mağaza satış fiyatı 30 TL civarındadır. İnternet üzerinden ise yaklaşık %40 indirim ile 19 TL gibi bir fiyata satın alınması mümkündür. Fiyatın daha düşük tutulamamasının sebebi ise yayınevinin kitapları üzerindeki etiket fiyatından %50 indirim yaparak dağıtım şirketlerine veriyor olmasıdır. 30 TL’ye satılan bir kitabın yaklaşık birim maliyeti 10 TL civarındadır. Dağıtım şirketine 15 TL gibi bir fiyata verilmektedir. Kalan kâr ise kitapların basımı, yayınevi kirası, yayınevindeki çalışanların maaş ve sigortaları için kullanılmaktadır. Dolayısıyla yayınevi de kitap satışlarından kâr edememekte ve bu konuda çok ciddi bir fedakarlık yapmaktadır.

Özellikle Ramazan ayında yaptığım tv programları ve gazete yazılarından da para alıp almadığım sorulmaktadır. Aynı şekilde tv ve radyoda yaptığım ya da konuk olarak katıldığım programlardan, Ramazan aylarında ya da diğer zamanlarda gazete ve benzeri yerlerde yazdığım yazılardan da inancım ve prensibim gereği herhangi bir ücret kabul etmiyorum.

Allah’ın dinini en doğru şekilde anlamak, yaşamak ve anlatmaktan başka bir amacım yok. Kuran’da bize en güzel şekilde örnek olan peygamberlerin en öncelikli uygulamaları yapmış oldukları tebliğ karşılığında insanlardan ücret talebinde bulunmamaktır. Allah’ın dini sadece Allah rızası için yaşanır ve anlatılır. Din üzerinden para kazanmak ya da çeşitli menfaatler elde etmek kabul edilemez. Bunu yapanlara da bir şey demem. Herkesin kendi tercihi kendi hesabıdır.

Durum böyle olunca geçimimi nasıl sağladığımı soran ve anlamak isteyen kardeşlerime de üniversitede öğretim üyesi olduğumu ve aynı anda iki ayrı üniversitede felsefe üzerine dersler verdiğimi hatırlatmak isterim. Hem kendi hem de aile geçimimi bu şekilde temin etmekteyim.

Bu konularda çok fazla mail ve mesaj aldığım için konunun netlik kazanması açısından bu açıklamayı yapma ihtiyacı hissettim. Tüm bunları övünülecek bir şey olarak değil aksine zaten olması gerekenin bu olduğuna inanarak ifade ediyorum. Birbirinden çok farklı ama aynı tema üzerinde sorular geldiği için detaylı bir şekilde açıklamak istedim.

Çalışmalarımı ücretsiz olarak okumaktan ve bilgisayarınıza indirmekten kaynaklanacak tüm haklarım siz değerli kardeşlerime helaldir. Tüm çalışmalar Allah rızası için hayırlı bir işe vesile olabilme ümidi ile hazırlanmaktadır. Dualarınız ile manevi destekleriniz benim için en büyük kazanç olacaktır.

Selam ve Sevgilerimle