Evrenin ve Yaşamın Kökeni Üzerine Bir İnceleme

Emre Dorman

İstanbul Yayınevi Temmuz 2011

Sipariş İçin:

İstanbul Yayınevi İletişim:

0212 519 62 72

(Cağaloğlu-İstanbul)

bilgi@istanbulyayinevi.net

İnternet Üzerinden Sipariş İçin:

D&R

Kitapyurdu

İdefix

Kitabı PDF Formatında Ücretsiz Olarak Okumak ve Dilerseniz Bilgisayarınıza İndirmek İçin Linki Tıklayın

Arka Kapak Yazısı

İnsanlık tarihi boyunca evrenin ve yaşamın nasıl ortaya çıktığı ve bu ortaya çıkışta herhangi bir amaç olup olmadığı sorusu, felsefe ve ilahiyat çevrelerinin en temel konularından biri olmuştur. Özellikle 20. yüzyılın son çeyreğinden itibaren evrenin kaynağı ve kaderi ile ilgili sorularla ilgilenen akademisyen sayısında önemli bir artış olduğu görülmektedir. Bu akademisyenler içinde ileri seviyede uzmanlık sahibi filozoflar, ilahiyatçılar ve bilim adamları bulunmaktadır. Bu modern metakozmolojistler hem mikro hem makro ölçüde pek çok soruyu gündeme getirmişlerdir: İnsan ve evren yaratılmış mıdır? Yoksa kör tesadüfler sonucu mu meydana gelmişlerdir? Evren niçin olduğu gibidir? Niçin sonu varmış gibi görünür? Uzay, zaman, madde, enerji ve bilincin, arkasındaki güç nedir? Ve bunlar neden bu kadar hassas bir denge içindedirler? Öyle ki bunların temel yapısındaki en ufak bir farklılık, yaşamın varlığını ve devamlılığını imkânsız kılacak düzeydedir. Evrenin varlığı için ne gibi kozmik birleşimler gereklidir ve bunlar akıllı bir yaşamı nasıl desteklemişlerdir? Belki de en büyük metakozmolojik soru Leibniz’in dediği gibi felsefî açıdan şu şekilde sorulabilir: “Neden hiçbir şey yerine bir şeyler var?”. Evrendeki, aklın sınırlarını zorlayan karmaşık yapıya ve yaşamın ortaya çıkmasına engel olabilecek sayısız faktöre rağmen nasıl olmuştur da yeryüzünde yaşam ortaya çıkmıştır? Bu gibi sorulara cevap bulmak için özellikle astronomi, fizik, astrofizik, kimya, biyoloji, biyokimya, moleküler biyoloji, hücre biyolojisi gibi alanlarda modern bilimin verileri ışığında bilim adamları tarafından çeşitli yaklaşımlar ortaya konulmuştur. Söz konusu yaklaşımlar ise pek çok bilim adamının açık bir şekilde ifade ettiği bir gerçeğe dikkatleri çekmektedir: “Tanrı Var”.

4 Responses

 1. Premiumhob says:

  Libraries of the Carolingian era). IN

 2. Augustxrv says:

  удалите,пожалуйста! .

 3. Kevser Akıncı says:

  Allah sizden razı olsun hocam.ramazan da sizi tanımak nasip oldu.çok mutluyum.kitaplarınızı ve tv yayınlarınızı büyük bi hevesle takipte olucam.Allah yolunuzu açık etsin.

 4. ozgencil says:

  Kitaplarinizi lise 10.sinif ogrencilerine tavsiye edebilir miyim?Anlatim ogrencilere hitap eder mi agir gelir mi sizden ogrenmek istedim.Tesekkur ederim.

 5. Derin says:

  Rabbim gücünüzü artırsın sizi daha çok ekranlarda görmek istiyoruz.

 6. Eren says:

  Selamlar Hocam! Özel bir kurumda Din Kültürü Ahlak Bilgisi öğretmeniyim. Lise öğrencileri Allah evren kitap peygamber sorgulama dönemlerindeler. Öğrencilerimle bazen dersi bir kenara bırakıp bu konular üzerinde tartışıyoruz. kafası karışık olanlar da var elbette. Ancak bilmediğim bir taraftan olumsuz yönlendirmeler de var bunu henuz çözemedim. İstifade edeceklerine inanıyorum eserinizin. öğrencilerim adına bu ve benzeri eserlere ihtiayacım var. Allah’a emanet….

 7. Hamdi Özdemir says:

  Merhaba Hocam
  Kitabinizi bir solukta okudum… Beni cok aydınlattığını ve Yüce Allahıma daha fazla yaklaştığımı düşünüyorum…
  Kitaplarınızı okumaya devam edeceğim…
  Allah sizden razı olsun
  Saygılarımla
  Hamdi Özdemir

 8. Cansu Oruç says:

  Sayın Hocam, geçen gün sizi tvde izledim ve çok başarılı buldum. maşallah. yaşamın ve canlıların tesadüfen ortaya çıktığı iddialarındaki biyolog öğretim üyesini iyi susturdunuz. Saymakla bitmeyecek sayısız mükemmelliği görmemek için kör olmak gerekir. Ama biyolojik anlamda değil ruhsal anlamda. Bu kişilerin gözleri var ama sadece mellül melül bakmak için. Koca evreni anlayıp, kavrayıp hayran kalmak için değil. Allah akıl fikir versin ne diyelim. Onlar için de dua etmek gerek. Kitaplarınızı sipariş ettim. Sabırsızlıkla bekliyorum. Saygılar sunarım.

 9. nurten hacıoğlu says:

  Emre Bey

  Cuma gecesi Haber Türk televizyonunda katıldığınız programı izleme imkanım oldu. Daha önce de sizi Mehtap Tv’de izlemiş ve çok takdir etmiştim. Kalbimize dokunmayı başaran bir tavrınız var. Sizi dinlerken çok keyif aldığımızı bilin. Çalışmalarınızı aldım ve hepsini büyük bir keyif içinde okudum. Özelikle ölüm üzerine hazırladığınız kitabınızı baş ucu kitabım yaptım. Açıkçası hayat koşuşturması içinde hem kendi hem de çocuklarımızın dini hayatını ihmal ettik. Koca bir ömrümüz neredeyse boşa kürek çekmekle geçti. Şimdi tek tesellim torunlarım. Yüce yaratandan tek dileğim beni ve ailemi bağışlasın. Torunlarımı dinine bağlı ahlaklı ve erdemli kılsın. Sizin gibi değerli hocalarımıza da muvaffakiyetler nasip etsin.

 10. Mehmet Özer says:

  Sayın Hocam Selamun Aleykum

  Hocam Allah sizden razı olsun. Geçen gece HaberTürk televizyonunda sizi izledim ve uzun zamandır sizin gibi kaliteli bir akademisyene denk gelmemiştim. Hem ilahiyat hem de felsefe konularına hakim olduğunuz her halinizden belli. Çok sade ve rahat anlaşılır bir üslubunuz ve insanın ruhunu okşayan bir tavrınız var. Her ne kadar diğer konuklar olayı iyice saptırıp bilimsellik adı altında sulandırdılarsa da siz onlara gereken en güzel cevapları verip en yerince soruları yönelttiniz. Sorularınızı cevaplayamayarak içinde bulundukları karmaşayı ortaya koymuş oldular. Açıkçası birşeyler anlattılar ama kendileri bile neye inanacaklarını şaşırmız vaziyetteler. Allah razı olsun. Bundan sonra en sıkı takipçilerinizden olacağımı bilmenizi isterim. Sevgi ve sayglarımla.

 11. Zeynep says:

  Merhaba

  Bilim ve din arasında çatışma var diyenlere bulunmaz bir cevap. Alıp okusunlar derim. Tabi gerçeklerle yüzleşmeye cesaretleri varsa. ben çok istifade ettim umarım çok fazla kişi okuyup bilgi sahibi olur. teşekkürler.

 12. Zafer says:

  Ateist yayınların oldukça gündeme geldiği bu dönemde Allah razı olsun çok yerinde ve faydalı bir çalışma olmuş. İnşallah şüphe içindeki pek çok kişinin imanına vesile olur ve ateistlerin saçma saldırı ve iddialarının geçersiz kılınmasında işimizi kolaylaştırır.

 13. mustafa says:

  hocam varya Allah senden razı olsun hem de sonsuza kadar

 14. Selma Ulu says:

  Ateist bir arkadaşım vardı onun için almıştım kitabınızı ama önce kendim okumak istedim ve Allah razı olsun bana da çok yardımcı oldu bu kitap. Arkadaşıma verdim ve ondan geri dönüş bekliyorum umarım şüphelerine cevap bulabilir ve yüce Allaha inanır. İnanaın çok iyi birisi ama çocukluğunda yaşadığı bazı olaylar onu ateizme sürüklemiş. Böyle kitaplarla bize yardımcı olduğunuz için binlerce teşekkürler.

 15. Mert Doğan says:

  Allah binlerce kere razı olsun. İnanın bu internet belesına bulaştım bulaşalı çeşitli sitelerde gerek yaratıcımız gerekse dinimiz hakkındaki yakışıksız ifadelerden çeşitli kuşku ve şüphelere düşmüştüm. Bu kitap inancımı yeniden sağlamlaştırıp şüphelerime ilaç gibi geldi. ne diyim Rabbimn iki cihanda da aziz kılsın. Emeğinizi kabul etsin.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *