Kur’an’daki Temel Emirler ve Yasaklar

Emre Dorman

İstanbul Yayınevi Temmuz 2011

Sipariş İçin:

İstanbul Yayınevi İletişim:

0212 519 62 72

(Cağaloğlu-İstanbul)

bilgi@istanbulyayinevi.net

İnternet Üzerinden Sipariş İçin:

D&R

Kitapyurdu

İdefix

Kitabı PDF Formatında Ücretsiz Olarak Okumak ve Dilerseniz Bilgisayarınıza İndirmek İçin Linki Tıklayın

Arka Kapak Yazısı

Kur’ân-ı Kerîm, yüce Allah tarafından insanlara merhamet ve kılavuz olmak için gönderilmiş eşsiz bir kitaptır. İnsanlığa gönderilmiş bir kitap olması sebebiyle onlara kendi anlayacakları dilden hitap eder. Ne felsefenin anlaşılması güç problemleri, ne de bilimin içinden çıkılmaz formülleri gibidir. Sade bir anlatım ve üsluba sahiptir. Eşsizliğinin bir nedeni de bu özelliğidir. Çünkü önemli olan bir konunun sadece açıklanması değil; yapılan açıklamanın anlaşılır olmasıdır. İşte Kur’ân ayetleri en zor konularda dahi getirmiş olduğu sade anlatım ve açıklamalarıyla her seviyeden insana hitap edebilmekte ve bu yönüyle insanlığı doğruya ileten bir rehber olabilmektedir.

Yüce Allah’ın, hem beşeri hem de toplumsal erdemi sağlamaya yönelik ayetleri; adaleti, doğruluk ve dürüstlüğü, hak ve hukuku belirleyen ahlakî ilkeleri; ilme ve araştırmaya sevk eden teşvikleri ve insanları kötülüklerden uzak tutacak emir ve yasakları son derece açıktır. Bize düşen, söz konusu emir ve yasakları okuyarak Yaratıcımızın bizden neler istediğini öğrenmeye ve uygulamaya çalışmaktır. Bir yol gösterici olması ve Kur’ân’daki temel emir ve yasakların ana hatlarıyla öğrenilmesi amacıyla hazırlanan bu çalışma ile yetinilmemeli; emir ve yasaklardaki ilahi hikmeti daha iyi kavrayabilmek için Kur’ân bir bütün olarak okunup ele alınmalıdır.

4 Responses

 1. ahmet says:

  hocam Allah razı olsun, yazdığınız kitapları ücretsiz bir şekilde paylaştığınız için riyadan ne kadar uzak ve niyetinizin ne kadar halis olduğunu gösteriyorsunuz. Kitap çok güzeldi sadece ay başı olan kadınların namaz ve oruç tutmasına engel bir durum yoktur demeniz kafamı karıştırdı. siz engelin olmadığını kur’an a dayandırıyorsunuz da engel var diyen neye dayandırıyo yada yıllardır neden bu şekilde uygulandı. teşekkür ederim emeğinize sağlık.

 2. Abdurrahman önen says:

  Okudum. Çok beğendim. Bazı düşünceler klasik anlayışın dışında. Onları birebir sizinle konuşmak müzakere etmek isterdim. Kadınların muayyen günlerinde yapabilecekleri ibadetler hakkında vs
  Selamlar
  Abdurrahman önen
  Bursa

 3. gül says:

  Emre bey merhaba Caner Taslaman ve sizin katıldığınız tüm tv programlarını severek takip ediyorum.Caner hocama ve size bayılıyorum.Kuran-ı kerimi bu kadar hoş anlatan birine daha önce hiç rastlamamıştım.herkes din konusunda korkutarak birşeyler yapmaya çalışıyor.sizlerin uslübu ise bana dinimi daha çok sevdirdi.daha önceki ibadetlerimi korkudan yapıyordum fakat şu an sayenizde sevdiğim için ve daha aklı başında ibadet ettiğime inanıyorum.Caner hocam ve sizin anlatığınız herşey yazdığınız tüm eserler benim aklıma ve kalbime daha yatkın geliyor ve koşulsuz şartsız ağzınızdan çıkan her kelimeye tam bir inançla inanıyorum.Rabbim emeklerinizin karşılığını cennetiyle hediyelendirsin inşaAllah.sonsuz teşekkürler…

 4. ahmet says:

  sizi ve caner hocayı çok seviyorum ve takip ediyorum. kitaplarınız basıldığı istanbul yayıneviyle görüştüm benim kitabımı da bassınlar diye. dediler ki mevcut yazarlarımız dışında basmıyoruz. yapabileceğiniz bir şey var mı? 🙂

 5. lk says:

  çok başarılı

 6. Nuray says:

  Hocam Ramazan ayında kitap fuarından almıştım kitabınızı ve büyük bir beğeniyle okudum. Allah sizlerden razı olsun. Dinimizi doğru bir şekilde anlayıp yaşayabilmemiz için gösterilen tüm çabaların karşılıksız kalmaması dileklerimle.

  • Diandra says:

   Hey, that’s poewufrl. Thanks for the news.

 7. Necip Gökçe says:

  Özellikle ayet çevirileri çok anlaşılır olmuş. Beğeniyle okudum ve herkese tavsiye ederim.

 8. ali says:

  Kuran hakkında hazırlanmış çok başarılı bir çalışma olmuş. Akıcı bir dille ifade edilmiş. Oldukça başarılı.

 9. Mehmet says:

  Emre Bey iki gün içinde severek okuyup bitirdim çalışmanızı. Oldukça fazla şey öğrendim sayenizde. Allah vesile olan herkesten razı olsun. Başarılar dilerim.

 10. Aziz says:

  Hocam böyle uygun bir fiyata böyle kaliteli bir çalışma hazırladığınız için Allah razı olsun. Her kesimden ve her seviyeden insanın rahatlıkla okuyup dinimizin temel emirleri ve yasakları hakkında bilgi edinebilmesi için bulunmaz fırsat. Ayetlerin çevirileri de oldukça kolay anlaşılır hazırlanmış.

  • Tisha says:

   Always a good job right here. Keep rolling on thgruoh.

 11. Çoskun Arıcı says:

  S.A.

  ALlah razı olsun. çok beğendim. tebrikler.

 12. Vedat says:

  Sayın Hocam Selam Ederim

  Allah razı olsun çok faydalı ve hayırlı bir çalışma ile buluşmamızı sağladığınız için. Kur’an-ı Kerim hakkında ne söylesek az gelir. Gönlünüze emeğinize sağlık. Allaha emanet.

  • Jaylen says:

   Holy coisnce data batman. Lol!

 13. Duru says:

  hayatımda ilk defa kuran ile ilgili bir şey okudum ve anladımki bugüne kadarki bilgilerim gerçekten çok hatalı ve önyargılıymış. nedendir bilinmez benim ailem gibi çevreler kuranı büyü kitabı gibi görürler. ben de dahil içinde ne yazdığından haberimiz yoktu. bu noktada bana çok yardımcı oldunuz. çok sade bir anlatım dili ve kolay anlaşılır bir tarzı var. Okullarda kurana giriş 101 gibi bir ders başlığı altında okutulsa süper olur. bu sayede benim gibi ön yargılı kişiler en azından ne kadar hatalı olduklarını anlarla. teşekkürler.

  • Wilma says:

   Uniebbevalle how well-written and informative this was.

 14. Nalan says:

  Ramazan ayının en çok satan kitapları arasında yeralan bu kitabın daha fazla tanıtım ve reklamının yapılması şart bence. Daha fazla okuyucuya ulaştırılmalı. Ben fırsat buldukça alıp sevdiklerime hediye ediyorum.

 15. Mehmet Türkmen says:

  Yıllrdır iyi bir kitap okuyucusuyum. bu denli kaliteli bir çalışmanın bu kadar uygun bir rakamla satılması beni hayrete düşürdü açıkçası. Remzi kitabevinin çok satılan kitapları arasında görünce alıp inceledim. okuduğumdaysa doğru kararı verdiğimi anladım. isminizi internetten aratınca sitenizle karşılaştım ve birşeyler yazmak istedim. Sitenizden çalışmalarınızın ücretsiz olarak da okunabiliyor olduğunu görünce açıkçası şaşkınlığım biraz daha arttı. Tabi takdirim de. tüm gençlere okumlarını tavsiye edeceğim başucu niteliğinde bir çalışma olmuş. Diğer kitaplarınızı da alıp okuycağımı bilin.

  saygılarımla

 16. Teşekkürler says:

  oldukça anlaşılır ve kaliteli bir çalışma olmuş teşekkur ederim. çocuguma kuranı nasıl öğretim diye düşünürken bana yol gösterici oldu Allah sizlerden razı olsun.

 17. nida says:

  Çok başarılı bir çalışma. sizi gönülden tebrik ederim. Yıllardır Kur’an’ı okuyorum bilgilerimin zenginleşmesine çok büyük katkısı oldu teşekkür eder başarılarınızın devamını dilerim.

  • Lucky says:

   Very valid, pithy, sucncict, and on point. WD.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *