Ölüm Gerçeği Üzerine Bir Deneme

Emre Dorman

İstanbul Yayınevi Temmuz 2011

Sipariş İçin:

İstanbul Yayınevi İletişim:

0212 519 62 72

(Cağaloğlu-İstanbul)

bilgi@istanbulyayinevi.net

İnternet Üzerinden Sipariş İçin:

D&R

Kitapyurdu

İdefix

Kitabı PDF Formatında Ücretsiz Olarak Okumak ve Dilerseniz Bilgisayarınıza İndirmek İçin Linki Tıklayın

Arka Kapak Yazısı

Pek çok insan dünya hayatının geçici ışıltısına aldanıp istek ve arzularının peşinde yok yere tüketir ömrünü. Tıpkı bir yaprak misali savrulur durur yaşam içinde. Bir gün öleceği gerçeğini unutup ölüm sonrası için kayda değer bir hazırlık yapmadığı gibi değersiz ve anlamsız bir şekilde yaşar hayatını. Oysaki ölüm, yaşamın ikiz kardeşidir. Yaşamla birlikte var edilmiştir. Alınan her bir nefesin yarısı yaşam, yarısı ölüm için alınır. Ölüm bize bu kadar yakındır.

Ömür, anne karnı ile toprak altındaki iki karanlık arasında yakılan bir kibrit alevi gibidir. Alev almasıyla sönmesi an meselesidir. Göz açıp kapar gibi geçecek ve bir gün son bulacaktır. Uyanmak için uyumak gerekiyordu önce. Ölmek için yaşamak. Ve biz yaşıyorduk. Yaşıyorken de uyuyorduk. Derin bir uyku içindeyken kendimizi, yaşıyor sanıyorduk.

Bu gerçek ile yüzleşmeye, dünya uykunuzdan uyanmaya ve yaşamınızı sorgulamaya cesaretiniz var mı? Eğer yok ise bu kitabı elinizden bırakabilir, yaşantınıza kaldığınız yerden devam ederek sizin için ayrılan sürenin sonuna gelebilir ve hiç ölmeyecekmiş gibi yaşayıp, hiç yaşamamış gibi ölebilirsiniz. Kaçınılmaz olan ölüm ile yüzleşmeden önce, yüzleşin kendinizle.

9 Responses

 1. Yaprak Turanlı says:

  Selâmlar Emre bey, kitabınızı telefonuma indirdim. Çok teşekkürler. Bunca emek ve bilginizi bizlerle paylasiyor olmaniz takdire şayan. Esas kazancın maddiyatta degil Allahin rizasini almak oldugunu bilenlerden olduğunuz belli.Hakkinizi helal ediniz… Allah razi olsun…

 2. Bilir Kişi says:

  Hadisleri inkar edip kitap ismini bir hadisten araklamak gerçekten dahice. Tebrik ediyorum.

 3. Zeynep0 says:

  Gerçekten de çok güzel olmuş coook begendim

 4. fırat demir says:

  ölüm bu kadar güzelse ölümü istemek günahmıdır

 5. berat says:

  Etkileyici bir kitap oldugundan hic suphem yok yalniz merak ettigim nokta sayin dorman
  Bu kitapta gerek islam alimlerinin gerek felsefecilerin gerek filozoflarin sozlerine yer vermissiniz de neden allahin resulu muhammed aleyhi selamin hadislerine yer vermemissiniz. Yani Allahin resulu 23 yillik bir nübüvvetlik döneminde hic mi acaba ölüm uzerine bir soz soylememistir? Acaba

 6. ömer temel says:

  7 yaşında bir çocuğum.bu akşam babam bana beyin fırtınası sordu.kitabınızın üstüne niye mavi bir kelebek resmi koydunuz.

 7. Erol says:

  Düşünenler için düşündürücü. Teşekkürler.

 8. Yasin Başkabak says:

  Kitabınızı bugün okudum sıkmadan insanı ölüm gerçeği ile yüzleştiriyor etkileyici anektod ve alınılar ile insanı silkeliyor emeğinize ve yüreğinize sağlık..

 9. Burak says:

  Hocam Allah razı olsun şahane bir eser hayata bakışımızı değiştirmiştir diyebilirim.

 10. burcu says:

  Henüz kitabınızı okumadım ancak daha okumadan etkilendim diyebilirim.Allah nasip etti televizyonda tanıtımına denk geldim umarım okumayı da nasip eder.Düşünceleriniz ve açıklama tarzınızı çok beğendim.Televizyon programlarına daha çok ve daha erken saatlerde çıkıp olabildiğince çok kişiyi uyandırabilmeniz için dua edicem.Son olarak bilgilerinizi risalelerle pekiştirip insanlara bu hakikatleri de gösterebilmeniz dileğiyle…

 11. fikriye selen says:

  sizi ilk habertürk programinda izlemistim,ve dediklerinizin hepsine katilmistim,,,,
  kitaplariniz siparis edecem,cünkü kapak yazisi bile cok derin anlamli,,,,
  umarim basarinizin devami gelir ve daha nice güzel eserler cikarirsiniz…

 12. fikriye selen says:

  kitaplariniz muhtesem sayin emre bey,sizi takdir ediyorum

 13. Hayati Acar says:

  Emre Bey Kardeşim,

  televizyon programındaki açıklamalarınız çok hoşuma gitti. Eminim ki diğer konuklar sürekli anyı şeyleri tekrarlayıp bizi uyutmasalar çok daha güzel açıklamalar yapacaktınız. Ben emekli bir mühendisim. Tasarım konusu daima ilgimi çekmiştir. Hayatım boyunca makinalarla uğraştım durdum. Her bir parçanın bir görevi yerine getirmek için yerli yerinde düzenlendiğini gördüm. Ve şunu sordum kendime. Şu küçücük aletler ve makinalar bile bir tasarım ürünüyken koca evrenin kendi kendine tesadüfen oluşması mümkün mü? Şüphesiz mümkün değil. ALlah’a hamdolsun ki siz o gece duygularıma tercüman oldunuz. Evrimci, tesadüfçü bayanı susturup kemküm ettrdiniz. Gözlerinizden öperim. Selametle.

 14. Mert says:

  Hocam Merhaba

  Kitabınızı elime ilk aldığımda arka kapak yazısını okudum doğal olarak ve inanın tek başına o bile beni derinden etkilemeye yetti. Son cümlenizde şöyle söylemişsiniz “kaçınılmaz olan ölümle yüzleşmeden önce, yüzleşin kendinizle” . Kendimizle yüzleşmemizi sağladığınız ve gerçekleri düşünmeye sevk ettiğiniz için teşekkür ederim.

 15. ZM says:

  Babam bu konularda çok katı hele ölüm hakkında konuşulmasına hiç tahammülü yok. Kitabınızı büyük bir beğeniyle okudum ve açıkçası çok etkilendim. Keşke bir fırsat olsa da babam da okuyabilse ve biraz olsun ibret alsa. Gözünü dünya bürümüş adeta her lafı her sözü sadece para para para. Dua edin babam için.

 16. Alev says:

  Merhaba. Kitabın kurkusu çok başarılı yapılmış. İsim seçimi de oldukça dikkat çekici ve etkileyici geldi bana. İnsanın anne karnında başlayıp toprak altında son bulan hayat serüvenini kırk yıllık hatırı olacak kahve tadında ve sıcak bir muhabbet eşliğinde sunmuşsunuz adeta.

 17. Defne says:

  Harika bir kitap olmuş. Kitabın girişinde kurguladığınız hikayenin kadın kahramanının ismi de Defne idi yani adaşım görünce çok güldüm. Zevkle okudum ve iki gün içinde bitirdim. Tebrik ederim.

 18. Müslüman Genç says:

  Hocam kitap varya tam tebliğlik valla. Allah razı olsun. Al ver adamın eline nefesini soluğunu keser alimAllah.

 19. Ahmet İshak says:

  Sayın Hocam Tebrik Ederim

  Çok az kitap bu denli anlamlı bir konuyu bu lezzette işleyerek okuyucusuyla buluşturabilir. Devamını bekliyoruz.

 20. Arzu says:

  Hakikaten de kelebekler gibi kısa olan ömrümüzü yok yere tüketip boş ve anlamsız şeyler peşinde koşturup durduğumuz bir esnada remzi kitabevinin çok satan kitapları arasında bir kelebek ilişti gözüme ve ne mutlu bana ki bu kelebek bir anda hayatıma anlam kazandırmam için beni kendime getiren bir şok etkisi yarattı. Gönlüme işleyen sözlerinizin bir ömür bu tazelikte kalması dileklerim ve saygılarımla.

 21. Sevda says:

  Yakın bir süre önce babamı kaybetmiştim. İçinde bulunduğum ruh halinin verdiği sıkıntılı dönemde bir arkadaşım okumam için bana verdi. Çok faydasını gördüm. İnşallah dediğiniz gibi sevdiklerimizle cennette buluşur ve bir daha ayrılmamak üzere hep bir arada mutlu oluruz.

  • Mavrick says:

   Does anybody else think that Glazer could use a bra?Also what is this guy spending on Grecian Formula, Just for Men and whatever else he is using. Somebody should tell him he might as well use Shinola. It’s cheaper and it wo8&7nl#u21d;t look any less phony.

 22. Reyhan Öncel says:

  Harika analizler ve tespitler var. Okurken gerçekten yaşamın anlamını sorgulatıyor insana. Güzel bir kitap olmuş tebrikler. Reyhan Öncel

 23. Berrin says:

  Hocam Allah razı olsun. Az bulunur cinsten harika bir çalışma olmuş. İnsanın içine iliklerine işliyor adeta. Çoğu yerde gözlerim doldu ve bazen de açıkçası utandım kendimden. Herkeze tavsiye ederim.

 24. Enes says:

  Kitabı henüz alamadım ama sitenizden indirp büyük bir keyifle okudum. İnşallah kitap olarak da temin edip kütüphanemin en güzel yerinde bulundurucam. hani dünyayı hırs yapıp hiç ölmeyecekmişiz gibi yaşıyoruz ya zaman zaman, alıp tekrar tekrar okuyacam. rabbimin rahmet tokatını yiyip de kendime gelmek için Allah razı olsun.

 25. Volkan Yılmaz says:

  Emre Bey Merhaba

  Elinize emeğinize sağlık gönlü doyuran bir eser üretmişsiniz. İnşallah devamı da gelir. Sevgilerimle.

 26. Veysel says:

  Sayın hocan hürmetlerimi sunarım. Rabbim binlerce kere razı olsun. Çok faydalı ve hayırlı bir çalışma olmuş. Bu konuda hissedilir bir eksiklik vardı aslında. Ölüm sonrası ile ilgili çok çalışma var da bizi ölüm gerçeği ile yüzleştiren ve bir anlamda bizleri kendimize getireni yoktu. Ya da en azından ben denk gelmemiştim. Mutlaka okunması gereken bir kitap. Teşekkür eder saygılarımı sunarım.

 27. Sadi Uncu says:

  Bence her doğan çocuğa altın yerien bu kitabı taksan yeridir. En azından aklı başına gelince adam gibi bir hayat sürer. Allaha emanet. saygılar

 28. damla says:

  Kitabınızı severek okudum ve geçen gün kuzenime de hediye ettim. Üstelik doğum gününde:-) Evet doğum gününde ölümü konu edinen bir kitap hediyesi alınca oldukça şaşırmış birazda sitem etmişti bana. Ama ben ona sen sadece oku göreceksin bak çok beğeneceksin dedim. İnsanı gerçeklerle yüzleştiren bir kitap.

 29. sabri says:

  Allah sizlerden razı olsun sayın hocam okuyanını bu denli hoşnut eden kitap azdır. başarılarınızın devamını dilerim.

 30. emrah koza says:

  yorumları okudum ve hepsine katılıyorum. valla süper olmuş kitap hocam eline sağlık. özlü sözler ve şiirler de tam yerine oturmuş adamın içine işliyor valla. selametle

  • Matilda says:

   Great post. I was checking coouintnusly thisblog and I’m impressed! Very helpful information specially the last part I care for such info a lot. I was looking for this particular info for a very long time. Thank you and good luck.

 31. zemzem says:

  “Dünya uykunuzdan uyanmaya ve yaşamınızı sorgulamaya cesaretiniz var mı? Eğer yok ise bu kitabı elinizden bırakabilir, yaşantınıza kaldığınız yerden devam ederek sizin için ayrılan sürenin sonuna gelebilir ve hiç ölmeyecekmiş gibi yaşayıp, hiç yaşamamış gibi ölebilirsiniz. Kaçınılmaz olan ölüm ile yüzleşmeden önce, yüzleşin kendinizle.” Arka kapağı okuduğumda işte bu sözler şok etkisi yarattı bende ve hemen satın aldım kitabınızı ve aynı gün elimden bırakamadım ve bitirdim. Bugüne kadar okuduğum kitaplar içinde bu kadar akıcı ve anlamlısı olmamıştı.

 32. Betül says:

  çok başarılı bir çalışma olmuş kendi adıma çok istifade ettim teşekkür ederim.

 33. Duygu says:

  Kimi kitaplar vardır bir kaç ayda yüzlerce baskı yapar alır okursun ve bir kaç gün sonra tek bir satırı bile aklında kalmaz. Sana bir şey katmaz. Belki sadece okurken eğlenir ya da kederlenirsin. Remzi kitabevinin çok satan kitapları arasında bu kitabı gördüğümde ismi çok dikkatimi çekmişti. İnsanlar Uyurlar ne demekti merak ettim ve anladımki kaçınılmaz olan ölüm hakkında yazılmıştı bu kitap. Aynı zamanda hiç ölmeyecekmiş gibi yaşamamız hakkında. Size yemin ediyorum bir gün çocuğum olursa birşeyleri anlamaya başladığı andan itibaren satır satır okuyacam bu kitabı ona. Hayatı ve ölümü kavrasın boş boş yaşamasın diye. Sevgilerimle…

 34. alcebra says:

  Kitabı bitirmeden rahat edemeyeceksiniz. Başlıklarda mola veririm diyecek, ama muhtemelen bir sonrakini bekleyeceksiniz. Çok başarılı bir tahlil. Ölümün ille de korkulması gereken bir kavram olmadığını gözler önüne seriyor. Eğer motive edici olarak görülürse, faydalı bile olabilir ölüm. Bu mesaj çok iyi işlenmiş.

 35. Ümit says:

  Sn. Emre Bey.
  Kitabınızı okumaya 15 veya 20 dk. önce başladım, giriş bölümünde insanın doğumu yaşamı ve ölümü’nü okadar güzel anlatmışsınızki, anlatımınız anlaşılabilrlikten öte yabancı olmadığımız hayatımızın özeti. haliyle kitabınızı okurken her cümle hayatımızdaki yaşadığımız bir kesiti hatırlatıyor. sonunda ise müminun suresinin 12-16 ayeti. hayat portresinin tümünü gösterip insanı tefekküre itiyor. mükemmel bir anlatım.. sabırsızlıkla kitabıma kaldığım yerden devam etmek istiyorum. Başarılar diliyorum. Teşekkür ederim..

 36. Ayhan says:

  Korkunun ecele faydası yok! Yüzleşin korkularınızla ve gerçeği görün. Asıl korkulması gerekenin ölümün kendisi değil, onun getireceklerine hazırlıksız yakalanmak olduğunu anlayacaksınız. Yüzleşin onunla ve aslınıza dönün!

 37. ferhat says:

  Hayatın en önemli, hiç kimsenin inkar edemeyeceği yegane gerceği olan ölüm ile ilgili çok güzel akıcı bir çalışma. Kitap içinde sıklıkla gerek Batı dünyasından gerekse İslam dünyasından kişilerden alıntılar yapması da yazarın düşünce tarihine hakim olduğunun göstergesi niteliğinde.

 38. Selma Deniz says:

  Sayın Emre Bey,
  İnternet üzerinden kitabınızı okudum.
  Anlaşılabilir yalın anlatımıyla tam anlamıyla mükemmel.
  Herkesin okuması gereken bir kitap, aslında biildiğimiz ama bir araya getirmediğimiz düşünceler duygular hayatın içinden anlatımlar.
  Teşekkürler, Emeğinize Sağlık

 39. Tam Zamanında says:

  İnsanları geçici dünya hayatına, sonsuza kadar yaşayacaklarımışcasına bağlamaya çalışan bunca propagandanın arasında böylesi bir çalışmanın bize gerçeği hatırlatmasının tam da zamanıydı! İnsan denen varlığın şu kısacık ömre sığdırmaya çalıştıklarını; hayatı, ölümü ve kendinizden pek çok şeyi bulacaksınız.

 40. zbusra says:

  Diliyle, üslubuyla, konusuyla beni bir anda saran bir kitap oldu. Üzerine düşünmekten kaçmayı tercih ettiğim şeylerle ilgili kendimi bir anda çok rahat ve huzurlu hissetmeye başladım bu kitap sayesinde. Okuyan herkesin de böyle hissedeceğine eminim. Bana bu deneyimi yaşattığı ve ölüm konusunu kafamda bambaşka bir boyuta taşımama vesile olduğu için Emre Dorman´a sonsuz teşekkürler..

 41. Ahmet says:

  İnsanların duymaktan pek hoşlanmadıkları bir konu ölüm. Ama sonuçta ölüm orada ve hepimizin kaçınılmaz sonu, biz kabul etmek istesek de istemesek de, hoşlansak da hoşlanmasak da. Bu kitap bu gerçeği anlatıyor bize, hem de çok güzel ve huzur veren bir üslupla. Bence mutlaka okumalisiniz.

 42. Meryem says:

  Bu kitabı ilk gördüğümde kapağı çok hoşuma gitmişti. Arka kapak yazısını okuduğumdaysa konu çok ilgimi çekti. Pek çok insanın konuşmaktan dahi kaçındığı ölüm gibi bir konuyu bu kadar sade bir dil ve örnekler ile işlediği için yazarı tebrik ediyorum. Gerçekten de insanı kendisiyle ve ölümle yüzleştiriyor. Tarihe damgasını vurmuş düşünürlerden alıntılanan sözlerden ise ayrıca etkilendiğimi belirtmeliyim. Hayatım boyunca, okumaktan en çok keyif aldığım ve sevdiklerime tavsiye edeceğim kitapların başında geleceğinden hiç şüphem yok.

  • Nelle says:

   Det kan godt være du har rett i det, Stein. Vi har ikke sett så mye på akkurat dette i denne omgang. Samtidig måtte vi nesten ha med en liten passasje om det, fordi det er kjent at bankene kan være svært restriktive overfor utbyggere, noe som er til hinder for en effektiv bogigbylging.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *