İLETİŞİM

  İsim (gerekli)

  E-posta (gerekli)

  Konu

  İleti

  39 Responses

  1. Fatih Ünal says:

   Hocam selamün aleyküm devletimizin yaptığı çekilişler şans oyunlarından kazanılan harammı

  2. korhan yeşil says:

   Sayın

   Emre DORMAN hocam izmir’in Dikili ilçesin de ikamet ediyorum.Sağlık personeli yüksek lisans öğrencisi adayıyım.Emre hocam çalışmalarınızı büyük ilgi ve merakla takip ediyorum.Ekonomik sıkıntılarım sebebiyle kitap edinmekte güçlük çekiyorum tek isteğim”Din-Bilim ilişkisi,101 soruda Kur’an,Allah’ın Rahmeti ve Din-Ahlak İlişkisi” bu konuda ki ilgi ve alakanız beni mutlu eder çalışmalarınızda başarı dilerim sağlıcakla kalın.

   Korhan Yeşil

   ismet paşa mahallesi 113 sokak no:13/2 DİKİLİ-İZMİR

   5393038920

  3. kadir5288@hotmail.com says:

   selamun aleyküm hocam , ben hem takipçiniz hem de okurunuz olarak borsada hisse senedi almak veya satmak konusu ile ilgili görüşlerinizi merak etmekteyim. görüşleriniz kıymetlidir benim için saygılar

  4. yek says:

   Emre bey selam, Allahın Rahmeti isimli kitabınızın PDF’ini indiremiyoruz. diğerlerinde sıkıntı yok. yardımcı olur musunuz lütfen

  5. Emre Ceylan says:

   Hocam şimdi biz hassas ayarların olduğunu biliyoruz, eğer bir gün çoklu Evren’ler doğru çıkarsa bu argüman kaybolmaz mı ? Şu anki en yakın görüş Evren köpüğü, evrenler hepsi bu köpüklerin içindeki küçük baloncuklar. Ayrıca Allah bizi yoktan yarattı eğer bu Evren köpüğü doğruysa yoktan yaratılmamış oluruz. Cevaplarsanız sevinirim

  6. yavuz örnek says:

   Emre bey sizin için uygun ise bütün yönleri ile hazreti Nuh tufanını konuşalım.
   Hazreti Nuh zamanında yüksek teknoloji var mıydı.
   Global miydi ve daha bir çok soruya temas edelim.

   Saygılar
   Dr. yavuz örnek
   544 864 8060

  7. Hakan Yıldız says:

   Merhaba Hocam

   Kitabınızın İsminin neden ‘101 soruda Kuran’ olduğunu merak ettim.101 sayısı ile ilgili özel bir durum var mı?101 sayısı ile ilgili birçok teori varken bu sayıyı sizin özellikle seçmenizi ve kitabınızın kapağında vurgulanarak gösterilmesini merak ettim.101 sayısı birçok filmde ( Matrix gibi ) özellikle vurgulanırken sizin de bu sayıyı seçmenizde özel bir nedenin olup olmadığını öğrenmek isterim.
   Teşekkürler.

  8. MELİH DÖNMEZ says:

   Mesünnetleri dinin hükmüymüşzhepçi bi hocanın çevirmediği gibi anlatmayan bir kuran ı kerim tavsiye edermisiniz ilgilenirseniz çok sevinirim çok rica ediyorum

  9. Ahmet PİRE says:

   Selamınaleyküm hocam, Allah’a öğretilen din kitabınızı okuyorum Şura suresi 52. ayette Fakat biz onu, kullarımızdan dilediğimizi, doğru yola ilettiğimiz bir nur yaptık diye mealini vermişsiniz. Burda söylemek istenen Allah istediğini mi doğru yola iletmekte. Yani Allah beni doğru yola iletmezse benim suçum ne. Acaba çeviride bir hata olabilir mi istediğimizi değilde isteyeni doğru yola ilettik olabilr mi. Şimdidien teşekkürler hocam Allah razı olsun sizlerde.

  10. Mete Sucugil says:

   Merhaba Emre bey. Mehmet Okuyan bey e ulasmaya calistim fakat basarili olamadim. Birinci sorum programinizda belirttigi Kur’an tefsiri basıldı mi?
   İkinci sorum: Kur’an daki ayetleri iniş sırasina göre bulabileceğim hir kaynak var mi? İlginize şimdiden tesekkür ederim. Allah a emanet olun.
   Cep: 0 532 718 35 62

  11. Talat kutay çınar says:

   Hocam merhaba;
   İzninizle sizden bir isteğim olacak,
   Kuran’ı daha iyi anlamak adına önerebileceğiniz meal ve tefsir var mı ?
   Birde ben bugünekadar hanefi meshebine tabi olarak amel ettim ama sizi takip ettiğimden beri görüşlerim değişmeye başladı bir çok sahih kabul edilen hadis’i kabul etmediğinizi görüyorum bu doğrultuda Kuran ve sizin kabul ettiğiniz hadis’lerden derlenen bir fıkıh kitabı varmıdır veya sadece Kuran’dan derlenen bir fıkıh kitabı varmıdır doğru soru hangisi emin değilim 😊 kısaca hanefi meshebine uymayı bıraktığımda neyle amel edeceğim ? Bu konularla ilgili yardımcı olursanız çok mutlu olacağım. Hayatımda din adına hurafe ve yanlışlık varsa sıyrılmak istiyorum. Allahın rahmeti üzerinize olsun selamlar.

  12. Salih Özdemir says:

   Hocam selamünaleyküm, tv8’deki programlarınızı severek ve ilgiyle takip ediyoruz fakat masterchef’te yaşanan linç yüzünden kanalı boykot ediyoruz. YouTube kanalınıza aboneyiz. Oradan takip etmeye devam edeceğiz inşaallah. Başarılarınızın devamını dileriz.

  13. Can says:

   Merhaba Hocam, ben Kuran ve İslam hakkında araştırma yapmayı seven, akılcı bir yaklaşım ile sizin, caner ve mehmet hocanın, yabancı kaynakların kitaplarını/makalelerini okuyan bir bireyim.
   İnsanların fikirlerini merak ettiğimden ekşi sözlükte okumalar yaparken bir yazarın şöyle bir yazısını gördüm. Arapça bilgim olmadığı ve yeterli bilgi seviyesinde olmadığım için size sormak istedim. Yazının linkini de aşağıya bırakacağım. Sağlıklı günler dilerim.

   Gördüğüm yazı:
   https://eksisozluk.com/entry/109701400
   başta belirteyim, kesin hüküm verecek kişi ben değilim, siz bu yazdıklarımı yorumlayıp kendi aklınıza göre karar verin.
   kur’an’da fuhuş ve zina olmak üzere 2 kelime var. bunların ikisi de türkçeye zina olarak çeviriliyor. ben ikisini farklı bir şeymiş gibi inceledim ve bir kaç sonuca vardım. fuhuş kelimesini günümüzdeki gibi para karşılığı yapılan fuhuş olarak aldım. ayrıca fuhuş, ahlaksızlık olarak da kullanılıyor. bu sonuçlarımda hadisleri ve geleneksel görüşleri yoksaydım.
   fuhuşun cezası, tövbe edene kadar ev hapsi. zinanın cezası 100 kırbaç deniyor kur’an’da. fuhuş da evlilik dışı ilişki ama cezaları farklı. dolayısıyla zinayı sadece “evli çiftlerin birbirini aldatması ” olarak tanımlayabilir miyiz? nisa suresi 25. ayeti de bunu destekler şekilde anladım. bu ayette cariye fuhuş yaparsa ev hapsi, evlendikten sonra fuhuş yaparsa mümin bir kadının yarısı kadar ceza. ev hapsi tövbe edene kadar ise, yani yarısı diye ölçülemeyeceği için , burada kırbaç cezası kastediliyor diye anladım. bunun sebebi de evlilikten sonra yapılan fuhuş, zina kategorisine giriyor diye anladım. tabi cezanın yarıya inmesinin sebebi, cariyenin maddi durumu kötü olduğu için, fuhuş yapmak için daha fazla sebebi vardır.
   dolayısıyla, yerleşmiş olan “zina evlilik dışı her türlü cinsel ilişki” tanımından ziyade, “evli birinin aldatması” şeklinde bir tanıma ulaştım. tabi bu durumda ciddi şüphelerim var, çünkü bir yanım “acaba dini modernize etmek için bir tarafımdan anlamaya mı çalışıyorum acaba?” diye düşünmüyor değil * . bu konuyla ilgili fikri olan bireylerle mesaj kutumda konuşmak isterim.

  14. Samir Qanboyzadə says:

   Ben sizi Azerbaycandan selamlıyorum. Bir ricam var sizden. Emre hocamızın “Ayetler ve dualar ile Allahın Rahmeti” isimli kitabını bana pdf olarak gönderin. Sitede pdf indir yazıyor ama yüklemek mümkün olmuyor. Lütfen mesajıma cevp yazın ve beni kırmayın. Allahın rahmeti üzerinize olsun. Sevgilerimle Smir.

  15. taner ileri says:

   Emre bey selamlar.

   Mehmet okuyan hocamızı eskiden çok dinlerdim , izlerdim ama artık izlemiyorum. kendisine defalarca yazdım ama sanırım ulaşamadım. Kendisini birinin uyarması lazım ,ehli sünnet ve hadisçilerden gelen tepkilermi bunalttı yada kaybedecek şeylermi var bilemem ama eski çizgisinden çıktı , ehli sünnet inançlarına kurandan delil aramaya başladı. mesela kuranda bayram geçermi adlı videosunu izleyin , anlarsınız. Sadece Allahtan korkması lazım. Bunu ona hatırlatırsanız yada mesajımı ona iletirseniz memnn olurum. Selamlar

  16. Önder TOKGÖZ says:

   Selamun aleyküm sayın hocam. Sosyal medya ve TV aracılığı ile sizi, konuklarınızı ve konularınızı takip ediyorum. Rabbim iyi niyetinizin ve çabanızın karşılığını fazlasıyla versin inşaallah. Rabbim bizlere de dinine hizmet edebilmeyi, kendisine yine kendisinin istediği şekilde iman etmeyi ve imanı ile amel edebilmeyi nasip etsin inşallah. Sayın hocam ben MEB e bağlı bir okulda öğretmenlik yapıyorum. Kitaplarınızdan temin edip okumak istiyorum. Adresimi versem kitaplarınızdan gönderebilir misiniz aceba. Teşekkürler. Hayırlı günler.
   Cep telf: 0505 405 1773

  17. Nur says:

   Tesettur var mi kuranda geciyor mu kapanmak istiyorum ama yapabilir miyim bilmiyorum acikcasi

  18. Tolga says:

   Emre hocam merhaba, öncelikle esenlikler dilerim.Hocam kitabımız kuranda kendim anlayarak okudugumda namaz vakitleri konusunda 3 vakit okdugunu gordum.Sabah ,Aksam ve Gece namazı olarak.Sizin bu husustaki gorusunuzu merak etmekteyim.Bu konuda beni aydinlatabilirseniz eger cok sevinirim.Saygi ve hürmetlerimi sunarim.

   Gündüzün iki ucunda (sabah, akşam) ve gecenin (gündüze yakın) sâ‘atlerinde namaz kıl; çünkü iyilikler, kötülükleri giderir. Bu, ibret alanlara bir öğüttür.” (Hud: 52/114)

   Tolga Şenaylar

  19. Osman KANDAZ says:

   Selamün aleyküm sayın hocam sizi ve Mehmet Okuyan hocamızı, Mustafa islamoğlu hocamızı da takip eden bir kişiyim sizden bir ricam olacak benim Facebook, instegram, yani kısaca sosyal medya yok vardı kapattım tarikat ve cemaatlerin abuk subuk din adına söyledikleri din adına uydurdukları herşey den bıktım onlarla tartışmaktan bıktım ayet okursun sen ne anlarsın der ama kendisinin ayette haberi yok
   Hocam sorum şu peygambere namazı Cebrail mi öğretti rekatı rüküsü vakti şekli ni Cebrail öğretriyse bana rivayetlerle değil hakikat olan kuran la delil gösterin Cebrail öğrettiğini söyleyen bir hocamız ki sözüne itibar ettiğim bir insan bile bunu söyleyebiliyor sa ve iddia edebiliyorsa ki kendi vaiz dir
   Sizin bu konudaki görüşünüzü merak etmek le birlikte bana delil sunun
   Eğerki Cebrail öğretriyse ozaman hadislerde vahiydir diyen zihniyetlere inanmak zorundayım ve Miraç olayını da tasdik etmem gerekir hocam mail olarak cevap verirseniz sevinirim Allah a emanet

  20. Buğra Zengin says:

   Circadianda güneşin doğuşunun başlangıcına en derin dalgalar var olduğunu öğrendim bu derinlik vücudun iç saat ritmi açısından önemliymiş. Acaba imsakiye ve güneş vakitleri arası ile yukarıda baahsi geçen bilgi arasında bir bağlantı kurulabilir mi

  21. Buğra Zengin says:

   Sayın Hocam, pek çok kişi circadian beslenme
   Kilo verdiğini ifade ediyor. Circadian
   Beslenme (sabah güneşin
   ışıklarına maruz kalıp iç saat
   ritmin
   ayarlanması ve 5ten sonra bi şey
   yememek gerekiyor) ve oruç saatleri
   arasında bir bağ kurabilir misiniz.
   Bu konuda yorumunuzu
   alabilir miyim

  22. Zeynep Şık says:

   İyi günler hocam. Modern Bilim Tanrı Var adlı kitabınız bence aynı konudaki kitapların hepsinden daha kapsamlı, anlaşılır ve faydalı. Öğrencilerime tavsiye etmek hatta ödev olarak vermek istiyorum ama dipnotlardaki bazı referanslar nedeniyle (FETÖ ilişkili) veremiyorum. Acaba kitabınızı mevcut şartlara göre güncellemeniz ve yeni bir baskısının çıkması mümkün olur mu? Gençlerin çok ihtiyaç duyduğuna inanıyorum.

  23. YUNUS EMRE says:

   Emre bey selam, Azerbaycan da yaşıyorum, karantinadan dolayı gümrük kapıları kapalı, biliyorsunuz. Ve bu nedenden kitap getiretemiyoruz. Allahın rahmeti adlı kitabınızın Pdf formatını bekliyoruz. teşekkür ederim.
   Allah muvaffak eylesin sizleri.

  24. Leyla Toplar says:

   Emre hocam Kuran’ı Kerim ‘e uzak bir ortamda yetiştim. Sadece yüksek bir yerde asılı bir kitaptı. 20 li yaşlarından sonra Kuran ile tanıştım, dolayısı ile Allah ile. Onu tanımadan geçen zamanlarım için ne kadar üzgün olduğumu anlatamam. Anladığım kadarıyla Kuran a göre hayatımı şekillendirmeye çalışıyor araştırıyorum. Gerçekten bu sorunun cevabına çok ihtiyacım var, bana birkaçkez yöneltilen ve cevaplamakta zorlandığım bir soru, Allah varsa neden bebek ve çocuk tecavüzlerine izin veriyor, ne suçları var, diye sorulara maruz kalıyorum, lütfen yardımcı olur musunuz? Emekleriniz için sonsuz teşekkürler.

  25. Emine Zaman says:

   Merhabalar. Sizi ve programınıza katılan konukları severek takip ediyorum. Çok kısa bir sorum olacak. Cevaplarsanız müteşekkir olurum.

   Kaderin insanın yapıp ettikleri ile şekillendiğini belirtiyorsunuz. Ve programınızdaki Mehmet Okuyan Hoca da bu yönde görüş belirtiyor. Peki insanın iradesinin tamamen dışında gelişen bir olay kaderin neresinde yer almaktadır. Örneğin çatıdan başına kiremit düşen ve ölen insan “hangi yapıp ettiği ile” kaderine yön vermiştir?

   Cevabınız için şimdiden teşekkürler.

  26. Cenk YÜCEDAĞ says:

   Hocam selamun aleykum;

   Namazda Enbiya 107 yi okuyabilir miyiz? Okunacak ayetlerin kisa olmasinda bir mahsur var mi? Bunun ölçütü var mi?

   Tesekkurler.

   Selam ve dua ile kalin.

   Saygilarimla,

   Cenk YÜCEDAĞ

  27. Türker Denizeri says:

   Hocam programlarınızı takip ediyorum. Edebiyat öğretmeniyim. Size sorularımı yanıtlarsanız çok sevinirim. Şimdiden Allah razı olsun. Hz. Peygamberin, evlatlığının karısıyla evlenmesi durumunun açıklaması nedir acaba ? Peygamber Efendimiz niçin çok kadınla evlenmiştir? Yüce Allah İslam dinini buradan yıpratmak isteyeceklerini bile bile bu duruma sizce niye izin verdi.

  28. Uğurcan Mısırlıoğlu says:

   Merhaba Sayın Emre Hocam,
   Televizyonda TV8 kanalında yayımlanan “Emre Dorman ile Aklımdaki Sorular” programını severek takip eden bir takipçi olarak size uyarıda bulunmak istiyorum. Konuşmalarınızı beğenerek izlesem de programınıza misafir olarak çağırdığınız hocaların özellikle Caner Taslaman Hocanın konuşmalarını yarıda kesip kısıtlı süre içinde misafir olarak çağırılan Hocayı “boşta bırakmanız” ve konuşurken yalnızca öğrenciniz Furkan Bey’in yüzüne bakarak konuşmanız biz izleyicilerin dikkatini çekiyor. Bu uyarımı sizin de iyiliğiniz için söylediğimi belirterek samimiyetime güveneceğinizi umuyor ve sonraki programlarda programa davet edilen konumundaki Hocalara konuşma için yeterli süre ayırmanızı ve siz konuşurken orada bulunan tüm katılımcıları muhatap alıp yüz kontağına daha çok dikkat etmenizi temenni ediyorum. Teşekkürler, iyi çalışmalar.

  29. Ömer says:

   Merhaba Emre Bey,
   Programlarınıza denk geldikçe sizleri izlemeye çalışıyorum.
   Az önce TV 8′ deki gece programınızı izledim.
   Müslümanların sanatla olan ilgi eksikliğinden
   Peygamberin hayatını anlatan bir film olmadığından vs. bahsettiniz. Caner Bey o sıra Mecid Mecidi’nin Peygamberin çocukluğunu anlatan filminden dolayı ölüm tehtitleri aldığını söyledi. Siz o filmi izlemediğinizi söylediniz.
   Peki din adına sürekli konuşan
   sürekli kitaplar yazan siz,
   Müslümanların sinema/sanatla ilgili ürün yetersizliğinden bahseden siz
   bu alanda ortaya konmuş bir filmi izlememeniz gerçekten tuhaf.( ki Mecid Mecidi’nin dünyada bilinen bir sinema dili olduğunu mutlaka bilirsiniz. )
   O zaman neden böyle tutarsız bir dil oluşturuyorsunuz ve bizleri hayal kırıklığına uğratıyorsunuz.Bu filmi öncelikle sizin izlemeniz gerekirdi. Beğenin ya da beğenmeyin.
   Ya da böyle büyük cümleler kurmamalısınız. Kuruyorsanız da takip etmek zorundasınız.
   Bir de kitaplarınızı programda yana yana koymanız tuhaf olmuş.
   Gerek var mı böyle basitliklere ?
   Önünüzde durabilir.
   Küçük bir ayrıntı ama önemli.
   Psikolojik bir efekt oluşturuyor sonuçta bilinçaltında.
   Dinlediğim acaba bir kim ?
   O kadar çok bir şeyler satan var ki bari sizler yapmayın.
   Bunları iyi niyetli bir eleştiri olarak yapıyorum.
   Saygılar

  30. Kadir says:

   Merhaba hocam, hayırlı ramazanlar..bir sorum olacaktı: Erkek yetişkin/çocuk/bebek lere uygulanan sünnet ettirme işlemi yapılmaması günah olur mu?Olursa neden dinimiz farz kılmamıştır?Yanlış hatırlamıyorsam eski dönemlerde islamiyete geçen erkeklerin sünnet edildiği rivayeti doğruysa o zaman bu farz görevindedir.Saygılarımla

  31. Onur celikkol says:

   Emre bey merhaba ben 48 yasinda hayatinin son 10 yilini daha once 5 vakit namazini kilarken kurani okumak sureti ile deist olan birisiyim.Ozellikle Caner Taslaman ile olan programlarinizi dikkatle izliyorum.Tum semavi dinlerde oldugu gibi kurandada inanilmaz hatalar ve insan tarafindan yazildigi cok acik olan ispatlar var.Caner bey ile programlarinizda ozellikle kurandan mucize cikartma cabalarini goruyorum ki bunlarin sayisi 10 u gecmez ben birazdan size yoneltecegim soruyu yaklasik 5 yil once caner beye sirmustum ve daha henuz cevap alamadim sozler kosku sonliman gibi risalei nur talebelerine 6 aydir surekli soruyorum hala cevap yok.Emre bey soruma geciyorum kuran mucizesi dediginiz ayetler ne zaman ispatlandi 19 ve 20 nci yuzyilda bilim ve teknolojinin ilerlemesi ile ortaya cikan bilimsel sonuclar peki tamam bunlari kuranin bir mucizesi olarak kabul ettik diyelim o zaman soru su ben 9 ncu yuzyilda yasayan bir inancsiz insanim bana sunu diyemezsiniz dur kardesim 1000 yil sonra teknoloji ve bilim ileeleyecek ve kuranin mucizeleri ortaya cikacak herhalde bunu diyemezsiniz peki beni kuranin indigi tarihten 9 ncu yuzyila kadar olan yaklasik 250 yillik tarihte hangi bilimsel ispati kuranin mucizesi olarak gostereceksiniz emin olun bu soruyu bildiginiz akliniza gelen tum ilahiyatci proflara ve tarikat seyhlerine sordum daha cevap gelmedi neden cunku cevabi yok olmayan bir cevap sizin kuran mucizelerinin tamamini taca cikartir ki bu anlattiginiz mucizelerinde ayetlerle cok ilgisi yoktur ama genede belki ben hataliyimdir bikemem suzden ricam telefonumu yaziyirum siInle bu konuda konusmak isterim medeni bir insan oldugum konusunda size garanti veririm dysmanim degilsiniz ama belki ben haksuzsam beni digruya ulasrirabilirsiniz kimbilir lutfen beni arayinsaygilarimla Onur celikkol gsm 5334391826

  32. İlhan tokay says:

   Emrecigim,gerçekten sence “Siyam”aç kalmak yada susuz kalmak mı?Ben seni çok zeki ve akilli olarak biliyordum,buna nasıl inanırsın ya,konuklarına hiç itiraz etmedin,nereye kadar bu gerçeğin üstünü orteceksiniz..Büyük bir sorumkuk içindesin cunki TV programı yapıp insanların önünde konuşuyorsun insanlar seni ciddiye alıyor.Biraz bu konuyu araştıran derim..Seni seviyoruz..

  33. anıl demir says:

   Merhaba hocam, son birkaç haftadır kafamda yoğun bir soru dolaşıyor ve buna da bir cevap aramaktayım.
   İnternet üzerinden dönem dönem bilgisayar parçası satıyorum. Sattığım ürünü müşteri onayladıktan sonra ise param hesabıma geçmiyor. 14 gün boyunca sitenin havuzunda toplanılıyor, 14 gün sonra hesabıma aktarılıyor.
   Sitenin 14 gün içinde müşteriye iade hakkı tanıyor ama ben sebeplerinin bu olduğunu düşünmüyorum, böylesi büyük bir şirketin bir tutumunun olmasının arkasında şunun olduğunu düşünüyorum, yalnızca benim fikrim bu. Tüm satıcılara böyle yapıldığı için binlerce üyesi bulunan bu site satıcıların paralarını 14 gün boyunca tutarak faizde işliyor olabilir, böyle düşünmemin sebebi ise bunu kendilerine sorduğumda bana açık bir cevap verememiş olmaları. Bunun sitenin iç işleyişi ile alakalı olduğunu daha fazla bilgi veremeyeceklerini söylediler.
   Ben de 14 gün boyunca tutulan paranın faizde tutulmasını istemiyorum ama elimde net bir delil de yok bu konuda ne yazık ki.

   Benim sorum ise, bu siteden ürünlerimi satmaya devam etmem de bir sakınca var mıdır ?

   Site adı http://gittigidiyor.com.

   Dini bilginize ve aklınıza da güvendiğim için size yazıyorum, hayırlı günler dilerim.

  34. Güven says:

   Yatsı namazının vaktinin şuanki diyanetin vaktine göre yanlış olduğunu şuan ezan okunduğu vakit yatsı namazının vaktinin bitmiş olduğu söyleniyor ve bu konuda örnek olarak ısra suresi 78 ve hud suresinin 114 ü örnek gösteriliyor bu konuda sizin fikrinizi gerçekten çok önemsiyorum siz yatsı namazını nasıl kılıyorsunuz ve imsak vakti konusunda Diyanetin ezanı erken okuttuğunu düşünüyor musunuz?

  35. izzet uzun says:

   Selmanunaleykum Emre Kardeşim,
   Mehmet Hocama sorar mısınız,
   Cehenneme giren ordan çıkamıyacaktır diyordu. Oysa Kuranda Allah bir ayetinde şöyle diyordu;

   ﴾107﴿
   Rabbinin dilediği hariç, onlar gökler ve yer durdukça o ateşte ebedî kalacaklardır. Rabbin gerçekten istediğini yapar. ﴾108﴿
   Mutlu olanlara gelince onlar da cennettedirler. Rabbinin dilediği hariç, gökler ve yer durdukça onlar da orada kesintisiz bir lutuf olarak ebedî kalacaklardır.

   Bu ayetleri nasıl açıklayacaktır doğrusu merak ediyorum.
   Allahın dilemesi hariç şeklindeki cümleyi oraya Allah boşuna koymuş olamaz ve benim kanımca, Peygamberimizin veya Peygamberlerin veya değerli kişilerin cehenneme giren yakınları için şefaat isteği için Allahtan onları affetmesini isteyebilir ve Allah da dilerse onlardan dilediğini affedebilir. Cennet için de aynı şeyi söylüyor.
   Bir de Hocamın; Hz. İsa beşikte konuşmamıştır demişti, ben böyle düşünüyorum demişti, oysa Hz. İsa’nın beşikte konuştuğuna dair kesin ayeti var, kendisi hangi ayet olduğunu daha iyi bilir. Bu ayet gözünden mi kaçtı ki, Hz. İsa hakkında böyle bir söz söyledi.
   Kendisini çok seviyorum, eleştirilerim de kendisini sevdiğim içindir.
   Watsapp hattı varsa verebilirse memnun olurum.
   Hayırlı işler.

   izzet Uzun, Almanya

  36. Metin burak says:

   kur’anda Tevrat da İncilde de aynı şeriatı içerdiğini hepsinin ortak özelliğinin Allah’a ulaşmayı dilemek ile başlayan irade teslimi ile son bulan kâinatın tek dini islamı yaşamalıyız.
   Günümüzde insanların büyük kısmı tarafından Allah’ın kanunları uygulanmıyor, insanlık tarihine baktığımızda Allah’a karşı çıkan kavimlere azaplar gönderdiğini görüyoruz,çekirge salgını, virüs, deprem, kirlenmiş yağmurlar,gökten taş yağdırma gibi.Cezalandırmak istediği insanları bir takım belalara muhatap kıldığını görüyoruz… Ahlakın geniş ölçüde bozulduğu ülkelerde bu cezaların verildiğini görüyoruz.
   Allah’ın bu tarzdaki cezalarına muhatap olmamak için biz insanlar Allah’a yakın olmalıyız
   Hepimiz Allah’a yönelip kalpten Allah’a ulaşmayı hidâyeti dilemeliyiz ve Allahin tayin ettiği bir kamil mürşide biat ederek zikirle nefsimizi kötü duygulardan temizlemeliyiz.

   39/ZUMER 54: Ve enîbû ilâ rabbikum ve eslimû lehu min kabli en ye’tiyekumul azâbu summe lâ tunsarûn(tunsarûne).

   Ve Rabbinize (Allah’a) yönelin (ruhunuzu Allah’a ulaştırmayı dileyin)! Ve size azap gelmeden önce O’na (Allah’a) teslim olun (ruhunuzu, vechinizi, nefsinizi, iradenizi Allah’a teslim edin). (Yoksa) sonra yardım olunmazsınız

  37. Kemal Kurtulus says:

   Emre hocam,
   Siz ve sizin gibi değerli hocalarımıza ihtiyacımız var. Programlarınızı izlerken sizin gibi değerli Prof.Dr. Şadi Eren hocamızdan da faydalanmak isteriz.
   Sağlıcakla kalın,
   Saygılarımla,
   Kemal Kurtuluş

  38. MURAT KORKMAZ says:

   Emre hocam öncelikle saygılarımı sunarım kitaplarınız çok etkileyici Müslümanların kendileri ile yüzleşmelerini uyanmalarını sağlayan çok değerleri eserler aradığım soruların cevaplarını sizin kitaplarınızda buluyorum Allah sizden razı olsun. Mutlaka çok geniş kitlere ulaşmalılar Aşağıda yer alan konularda da kitap çalışmaları yapmanızı sabırsızlıkla bekliyorum iyi çalışmalar dilerim.

   GENENEKSEL İSLAM ANLANLAYIŞINDAKİ KİRLENME VE YANLIŞLAR
   ( DİNLEŞTIRİLMİŞ GELENEK GELENEKLEŞTIRİLMİŞ DİN)

   ARAP ÖRFÜ VE KÜLTÜRÜNÜ İSLAM DİNİ SANMAK
   (“Ülkemizde İslam’ı anlatan kitaplar ve bazı hocalar, sarık ve cübbe giymenin faziletlerini o kadar uzun anlatıyor ki, dinleyenler, Peygamberimizin kıyafetleri düzenlemek için gönderilmiş bir Peygamber olduğunu sanacak. Peygamber Efendimizin kıyafeti ile Ebu Cehil’in veya Mekke müşriklerinin kıyafetleri arasında bir fark yoktu. Sıcak bölgelerde yaşayan insanlar nasıl giyiniyorsa, Peygamber Efendimiz de öyle giyiniyordu. Hatta kıyafetleri o kadar çok birbirine benziyordu ki, savaşlarda Müslümanlarla müşriklerin kıyafetleri aynı olduğu için, kargaşa esnasında birbirlerini öldürmesinler diye, şifreler kullanmak zorunda kalınıyordu. “)

   BİDAT VE HURAFELER
   KAZA VE KADER
   İMTİHANINI SIRRI, BELA VE MÜSİBETLERİN GELİŞ SEBEBLERİ, SABIR
   İSLAMDA MESHEP VE TARİKAT
   GİZLİ ŞİRK

  39. Hasan ilter says:

   Aşağıdaki yazınız üzerine;

   Senin ilahiyatçılığını sikeyim orospu çocuğu. Millete şirin gözükeceğim diye bu dini mahvettiniz. Cenaze namazını kadınlar kılarmı orospu tohumu. Yazı yazmışsın. Sana kadınlara inmedi mi bı din dendi kahpe. Kadınlar cenaze namaz kılamazını erkeklerle diyeceksin. Cemeaate katılamaz diyeceksin. Ayrıca edeben de kadınların arkada durması gerekir diyeceksin amınakodumun kahpesi. İslamoğlu , mehmet okuyan da senin gibi orospu tohumu. Ananızı avradınızı sikeyim sizin. Umarım seni sağda solda görürüm. Komaya sokucam seni. Mahvettiniz bu dini.

   BU DİN SADECE ERKEKLERE DEĞİL
   Acıbadem Üniversitesi Öğretim Üyesi İlahiyatçı Emre Dorman da “Namaz kılınırken en öne neden geçmek durumunda kaldığını en iyi kendisi bilip açıklayacaktır. Bu din sadece erkeklere inmiş değildir. Kadınlar da erkekler kadar her anlamda hak sahibidir. Kur’an ayetleri de ibadetlerdeki haklar anlamında kadın ve erkek arasında ayrım yapmaz.” dedi.

  40. Özay Polatoğlu says:

   Saygıdeğer Emre DORMAN Hocam!

   Sizinle bu yıl Van Kitap Fuarı’nda tanışmıştık. Size iki kitabımı takdim etmiştim: “Kur’an ve Bilim Işığında İnsan Olurken-İlk Yaratılış” ve “Kur’an ve Bilim Işığında İnsan Olurken-İlk Medeniyetler”. Sizi uzun yıllardır gıpta ile takip ediyorum. Samimiyetiniz ve gayretinizden dolayı Allah razı olsun Çok güzel çalışmalar yapıyorsunuz . Benim Evren, Kara delikler, Berzah,Sur,Rüya,Ahiret gibi konuları içeren ve tamamı ayet ve bilim referanslı bir çalışmam var. Daha önce hiç kimsenin söylemediği hiçbiryerde bulunmayan bilgiler var. Bilim ve İslami ilim çevrelerini sarsacak boyutta şeyler. İkili bir doğrulama (vahy-bilim) ile çalıştım. Sizin de destek ve katkılarınızla bu çalışmayı arzu ederseniz birlikte arzu ederseniz de sizin yayın evinizden çıkartmak isterim. Bana dönüş yapacağınızı ümit ediyor, sizi Allah’a emanet ediyorum. Kalın sağlıcakla…

   Özay POLATOĞLU
   0507 3729201
   ozaypolatoglu@gmail.com

  41. İbtahim murat says:

   Selam
   En kısa zamanda cevabınızı alırsak iyi olur

   Video da ateiste bile oy verebilir gibi bir cümleniz aklımda kaldı. Onu capstaki gibi söze getirdim. Buna izin verirseniz sizin adınıza facebook gruplarında paylaşacağım. Ünvanınızı bir yerden aldım. Doğrumu bilmem. Ona da bakarsanız düzelteceğimiz birşey varsa düzeltelim..

   Ayette sizden olan demek yöneticilerin yönetilenlerden olması demek, onun için ülkemizdeki tabiri ekledim

   CAPSTA BULUNACAK BİLGİ
   FOTONUZ VE
   AŞAĞIDAKİ CÜMLE
   Ehil (4/58) olduktan sonra, Ülkemizin ateistine bile oy verip seçilebilir.

   İlahiyat Yrd. Doç. Dr. Emre Dorman

   …………………….
   HAZIR CAPSI GÖRMEK İÇİN
   BAKINIZ ORAYA DA GÖNDERDİM.

   emre.dorman@acibadem.edu.tr

  42. Nahit says:

   Hocam bugünkü programınızda çocukta merhamet ahlak edep konusunda çocukların çok hırslı yetiştirildiğini fesat ve kıskançlık içinde olduklarından bahsedildi. Bu konuda bir şey öğrenmek istiyorum çocuklarımıza yardım etme diğer insanlara faydanın dokunmasının çok mutluluk verici bir durum olduğunu aşılar isek hem azimli hem ahlaklı hem edepli bir insan modeli kazanmış olur mu çocuklarımız?

  43. Öz says:

   Xkitap creative ücretsiz kitap uygulamasında peygamberimize hakaret vardır. Bu uygulamanın kaldırılması yada erişimin engellenmesi için destek verin.

  44. Ufuk Altıntop says:

   Cennete gitmenin 3 temel şartı vardır:
   1) Allah’a ortak koşmadan inanmak
   2) Ahirete inanmak
   3) Salih amel / iyi işler yapmak
   http://www.cenneticin.com

   There are 3 main requirements to go to paradise:

   1) To believe in God without partners
   2) To believe in the last day
   3) Work righteousness / to do good deeds

   According to the verses and explanations you will read in detail in the book and in the website http://www.threeforparadise.com , the ones having those 3 requirements will go to Paradise; be it ‘Muslim’, be it ‘Jewish’, be it ‘Christians’, be it ‘Sabians’, be it only ‘Believer’.

  45. ERTUĞRUL SEVİM says:

   Hocam merhaba,
   Eşim ve küçük bir kızım var. Ödemiş Birgi’ de 5 odalı küçük bir pansiyonumuz var. 2006 yılında, konaklama tesislerine evli olmayan çiftlerin alınmasına serbestlik geldi. Fakat biz kendi otelimize evli olmayan çiftleri almıyoruz.

   Otelimizin odalarını 2 şekilde satıyoruz.

   1. sinde müşteri bizi arıyor, oda soruyor, bizde evlimisiniz diye soruyoruz ve evliyse buyrun diyoruz. Evli değilse kusura bakmayın diyor geri çeviriyoruz.
   2.sinde müşteri internet üzerinden satın alabiliyor. Burada aracı olan yerli ve yabancı şirketler var. Yerlilere örnek; OTELZ – ODAMAX. Bu sitelerde otel şartlarına “Konsept olarak evli çiftleri kabul ediyoruz” diye yazıyoruz.

   1.sorum Müşteri bu şarta dikkat etmemiş ve bu yazıyı görmeden türkiyenin herhangi bir yerinden kalkmış gelmiş.Bazen geç bir saatttede geliyorlar, Müşteriyi buyur etmelimiyim yoksa almamalımıyım.

   Birde yabancı acenteler var: Bunlara örnek; BOOKİNG – EXPEDİA. Bunlar türkiyeye yabancı turist getirdiği ve bu gelenler müslüman olmadıkları için bu acenteler de otelimizin konaklama koşullarına “evli olmayanları almıyoruz” diye bir ibare koymadık. Dolayısıyla gelen yabancı turistlerin bazıları evli olmuyor ama biz bunları bu güne kabul ettik.
   2.sorum; Müslüman olmadıkları için bu evli olmayan yabancı turistleri kabul etmemiz doğru mu değilmi?
   Ben bankada faiz ortamından kurtulmak için işi bırakarak bu işi kurdum, Eşim mali müşavir ve bir şirketin mali müşavirliğini yaparken işvereni şarap fabrikası kurdu. Eşimide içki satan şirketten kurtarayım diye yanıma aldım.. Bu otelciliğin hiç bu yönlerini düşünmedik. Ama şimdi kafam allak bullak oldu. Ne kadar kontrol etmeye çalışsakta bu anlattığım durumlar karşısında zaman zaman sıkıntılar yaşıyorum. Bu konularda bilgilenmek istiyorum. Yardımcı olursanız çok memnun olurum. Saygılarımla, Ertuğrul Sevim 555 2357906/ Yeni Gelin Evi Birgi

  46. Mustafa TUNÇ says:

   Alak Suresinde ”İza salla” kelimesini ”Namaz” olarak anlamlandırarak, bu Sureyi anlamak mümkün mü? Alak Suresini anlamadan Kalem Suresini anlamak mümkün mü?…

  47. SERTAN AKSAKAL says:

   Merhaba, bir insanın cennete gidebilmesi için iyi amellerde bulunması yeterli mi? Yoksa iyi amellerinin yanında illaki ben müslümanım Allah’a inanıyorum vb şeyleri söylemesi ve kalbende inanması gerekir mi? İnsanın kendini nasıl neyle tanımladığı önemli midir?Cennete girmesi için iyi amellerinin yanında ben ateistim, ben deistim ben müslümanım vb şekilde söyleyip ve kalbende söylediği şekilde inanca sahip olması neye yol açar?

  48. Ferhan says:

   Selamun Aleykum hocam, Youtube’da ‘dovme gunahmi videonuzu izledim’
   Size birde burdan sormak istedim, dövme yaptirmak istiyorum ama cogu hocalar gunah haram diyor ve cogu haram degildir diyor, suan ortada kaldim. Dövme haram midir? Sizden cevap almadan dövme yaptirmayacagim..
   Hayirli aksamlar saygilar.

  49. ayhan says:

   merhaba hocam

   kitapları mp3 olarak indirebiliyor muyuz?

  50. Kadir Taylan says:

   Türk Dili ve Edebiyatı öğretmeniyim. Kitabınızı okuyorum. Anlatımı genel olarak açık ve sade bulmakla birlikte sürekli yapılan tekrarların akıcılığı bozduğunu söyleyebilirim. Her başlıkta bir sayfa okumak yetiyor, diğer anlatılanlar hemen her konuda tekrar ediliyor.

   Kuran’ın açık ve anlaşılır olduğunu yazmışsınız. Yorumlara ve hadislere itibar edilmeden kaynağın Kuran olması gerektiğini anlatıyorsunuz. Bu büyük oranda doğru bir yaklaşımdır. Fakat Kuran’ın açık bir anlatımı yoktur. Ayet’in hangi olay üzerine geldiğini bilmezseniz ayeti de düzgün yorumlayamazsınız. “Kadınlar sizin tarlalarınızdır…”, “Hani peygamber eşlerinden birine bir şey söylemişti…” örneklerinde olduğu gibi. Zaten Kuran’ın açık bir anlatımı olduğu ve tek bir harfinin bile değiştirilemeyeceği gibi özellikleri Kuran’da yazıyor, yani okuyan birinin yorumu değil.

   Kuran ayetlerinin birbiriyle çelişmediği de öyle. 250’ye yakın nesih olduğu söyleniyor, doğrusunu siz daha iyi bilirsiniz. “Sizin dininiz size, benim dinim bana…” “Allah katında geçerli din İslam’dır” “Haram aylar çıkınca, müşrikleri bulduğunuz yerde öldürün, esir alın, kuşatın…” ayetleri çelişmiyor demek yanlış olur. Ayrıca eşitlik ve hoşgörü de gözetilmiş değildir. “Allah rızık konusunda kiminizi kiminizden üstün kıldı…”…Bir kısmı diğerini istihdam etsin diye kimini kiminden derecelerle üstün kıldık…”

   Esasında Kuran’ın insanlara emirlerini sıraladığınız kısım çok yararlı olmuş. Fakat dikkatimi çeken şey Kuran’da hoşgörü de var, eşitsizlik de, yani kendi içinde çelişiyor. Daha açık ifade edeyim bilinen bir gerçek Mekke dönemi ayetleri Medine dönemi ayetlerine göre daha ılımlı. Medine döneminde anlayışlı dil birden yaptırımlara dönüşüyor.

   Kitabınızın benim için bir önemli yanı da tasavvuf eleştirisinin olduğu kısım. İslamcıların tasavvufu benimsemediklerini biliyordum ama bir kaynak elime geçmemişti. Esasında inanç ilkeleri olarak söyledikleriniz doğru ama -Türk tasavvufu için söylüyorum- mezheplere göre daha insancıl, hoşgörülü. Bu eleştirileri Yunus Emre, Mevlana, Hacı Bayram Veli, Hacı Bektaşi Veli üzerinden de yapıyorsunuz aynı zamanda çünkü onlar da mutasavvıf, mutlak varlık, tek varlık, insanı kamil ilkelerini savunuyorlar, yaratıcıyı evrenle bir tutuyorlar.

   Dikkatimi çeken başka bir konu Yaşarken veya peygamberin ölümünden sonra dinden çıkanlar olmuş Hz. Ali bunları yakarak infaz etmiş, Hz. Abbas ben olsam yakmaz öldürürdüm, demiş. Biri peygamberin damadı, biri amcasının oğlu, hoşgörü dini ise neden öldürüyorlar veya bu insanlar neden dinden çıkıyorlar. Peygamberin zamanında inanmayanlar var bir tanesi de amcası, Peygamber bu konuda: “Allah dileseydi…” diye başlayan cevaplar veriyor. Bahsettiğiniz kadar mükemmel bir ahlak sistemi yaşam rehberi ise neden insanlar inanmaz veya Allah neden dilemez. Bunlara genelde aslında şöyle anlaşılması gerekiyor, diye başlayan cevaplar veriliyor fakat bir zaman sonra cevaplar birbiriyle çelişiyor.

   Tefsirini de okuduğum halde anlayamıyorum, Allah -rahmeti sonsuz olduğu halde- cehennemi ağzına kadar dolduracağına söz vermiştir. Sizden de bunu şöyle anlamak gerekir diye bir cevap alacağımdan eminim. Allah özgür iradeye son derece saygılı, önceden biliyor, fiili biz seçiyoruz, o yaratıyor, üstelik eli titremeden. Küçük çocuklara taciz ediliyor, kadınlar öldürülüyor, savaşlarda insanlar ölüyor; bütün bunların sebebi insanlıktan nasibini almamış birilerinin özgür iradesi. Dünyadaki açlık, sefalet, kargaşa hep birilerinin özgür iradesi ile işlediği günahların sonucu. Allah bunu soracak cehennemde de bu dünyada geri kalanlara bunun bir sınav olduğunu nasıl anlatacaksınız, bütün bu fiilleri Allah’ın yarattığını çünkü bunları birilerinin özgür iradesiyle yapmak istediğini kime nasıl anlatabilirsiniz.

   Bakın insanlar artık iyi, güzel şeylere inansın, din insanlara güzel şeyler emrediyor, burası da güzel, sizin yaklaşımınız da güzel, kültürü ve dini birbirinden ayırıyorsunuz. Ama bugün görüyorum ki din bütün soruların cevabı değil.

   Eserinizin en takdir ettiğim yanı ise din eğitiminden önce ahlaken çocukların eğitilmesi gerekliliği. Bu doğrudur ve gereklidir, çünkü dini olduğu için ahlaka ihtiyacı olmadığını sanan insanlar tanıyorum.

   Yazdıklarıma birer birer cevap beklediğim için yazmıyorum. Çocukluğumdan beri dini konuları sorduğumda bir şekilde eksik veya yanlış anladığım söylendi. Yukarıda söylediğim gibi şöyle veya böyle anlamalısın diye yönlendirildim. “Bu indirdiğimiz, kendinden öncekileri doğrulayan, Mekkelileri ve etrafındakileri uyaran mübarek Kitap’dır.” ayeti Mekke ve çevresinden bahsediyor, Mekke’yi dünyanın merkezi, çevresini tüm dünya olarak açıklıyorlar. Bu kadar zorlama olmaz, inanmayan, kitap bana gelmedi diye inanmasın ama insanlar da doğruyu bilsinler en azından. Sizin de dediğiniz gibi İslam bir hoşgörü dini, insanlar inansın diye kırk takla atmaya gerek yok.
   Daha çok yazacaklarım var ama burada bırakmak istiyorum. Umarım sizinle sohbet etme fırsatı da bulurum. Böyle bir eser yazdığınız için sağ olun, alanında bir eksikliği tamamladı.
   İyi çalışmalar dilerim.

  Leave a Reply

  Your email address will not be published. Required fields are marked *